Jak wygląda egzamin na kartę rowerową

Czy dziecko musi mieć kartę rowerową?

Przychodzi taki moment, gdy dziecko chce lub musi samodzielnie wyruszyć w drogę rowerem. Dla jego bezpieczeństwa warto nauczyć go zasad poruszania się po drodze publicznej. Jednak czy dziecko musi zdać egzamin na kartę rowerową?

Zgodnie z przepisami obowiązującymi na terenie Polski kartę rowerową musi mieć dziecko poruszające się rowerem po drodze publicznej, które ma od 10 do 18 lat. Młodsze dzieci muszą być pod opieką kogoś dorosłego. Karty tej nie mają obowiązku posiadać osoby w wieku 16-17 lat, które mają prawo jazdy kategorii T albo A1, a także nieletni uprawnieni do jazdy motorowerem/skuterem (AM).

Jak wygląda egzamin na kartę rowerową?
Egzamin dzieli się na część teoretyczną oraz praktyczną. Małolat musi znać nie tylko zasady ruchu drogowego i rozpoznawać znaki, ale też m.in. mieć elementarną wiedzę z zakresu pierwszej pomocy. Na udzielenie wszystkich odpowiedzi jest 35 minut, a pytań jest 25. Zdanie części praktycznej wymaga poprawnego wykonania takich manewrów jak:
– jazda na wprost i po ósemce,
– zatrzymania się przed linią i ponownego ruszania,
– skręcania w lewo i w prawo z wyciągniętą ręką,
– szybkiego zatrzymania się,
– reagowania na znaki drogowe,
– sprawdzenia stanu technicznego roweru.

Kursy na kartę rowerową odbywają się w szkołach podstawowych, ale można skorzystać także z tych organizowanych przez wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego lub posiadające niezbędne uprawnienia szkoły jazdy.

Related articles

Back to Top